Skoč do navigace

Patchwork v současnosti

Patchwork v současnosti

V dnešní době slaví patchwork velký návrat. Dlouho se zdálo, že upadne v zapomnění, ostatně jako i jiná řemesla, ale pohltil celý svět a stal se mánií, které propadly i české ženy. Nešije se už jen ze starých, použitých látek, ale vesměs z nové 100% bavlny. V poslední době se objevuje použití dalších materiálů – šifonů, krajek, sametů.

Současná podoba quiltů sice často vychází z tradičního základu, ale díky inovaci technik, široké nabídce speciálních látek a nových materiálů je často pojata moderním způsobem. Místo reprodukce vzoru hovoříme o autorských dílech. Moderní patchwork a na něj navazující art quilt jsou součástí textilního umění. Je zastoupen v galeriích i muzeích a má vlastní výstavy.

Patchwork v současnosti

Patchwork v současnosti

Šití se v mnoha směrech zjednodušilo, protože máme k dispozici spoustu vynikajících pomůcek, které práci na patchworku ještě urychlí. Hlavními pomocníky je sada – podložka, pravítko, řezák. Navíc se  quiltuje ručně již jen zřídka,  především se šije na šicích strojích,  které jsou mnohdy k tvorbě patchworku přímo určeny.

Patchwork a quilt jsou i v současnosti inspirujícími technikami právě díky své možnosti používat nekonečnou kombinaci vzorů a barev. Vznikají tak pokrývky, polštáře, dekorativní výrobky. Mnohé z nich jsou ukázkou nejenom řemeslnou ale i uměleckou.

Patchwork jako umění

Patchwork jako umění

(Za OKPK Olga Lešáková)


Designed by TM © 2009